Iran Composite ایران کامپوزیت

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی اخبار اخبار داخلي سال جدید و تصمیم های جدید!

سال جدید و تصمیم های جدید!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به سال 1396 خوش آمدید. آغاز سال جدید، فرصتی برای مرور گذشته و اتخاذ تصمیم برای آینده است.

اگرچه صنعت به طور کلی، و اختصاصا صنعت کامپوزیت هم تاحدی، روزهای سختی را می‌گذرانند، اما همچنان امید به بهبود فضای کسب و کار در سال جاری نیز ادامه دارد. نکته مهمی که در این میان باید به آن توجه کرد، تغییرات ساختاری است که در فضای کسب و کار در حال رخ دادن است و اگر مدیران واحدهای صنعت کامپوزیت به این تغییر فضا توجه نکنند، هم آمادگی روبرو شدن با تهدیدها را نخواهند داشت و هم از فرصتهای پیش آمده استفاده نخواهند کرد. در ادامه به برخی از این تغییرات اشاره می‌شود.... 

1- شفافیت در عرضه خدمات و محصولات؛
اگر در گذشته نه چندان دور، کسی قصد تهیه مقادیر جزئی مواد اولیه کامپوزیت داشت، اولین جایی که مراجعه می‌کرد خیابان ناصر خسرو و کوچه خدابنده لو بود. قیمت مواد هم تقریبا نامشخص بود و معمولا فاقد برگه مشخصات یا حتی تعیین گرید ماده. ناشناس بودن افراد فعال در حوزه تامین مواد اولیه هم به این فضای ابهام دامن می‌زد تا اینکه برای اولین بار در سال 1383 فهرستی از شرکت‌های فعال منتشر شد و در سال‌های بعد هم ادامه یافت تا اندک اندک این روال تثبیت شد. تشکیل نمایشگاه‌های تخصصی هم اگرچه به دلیل اختلاف نظرها بعضا با تحریم مواجه می‌شد اما به این شناسایی کمک کرد.
اما این روال تغییر کرده است. 
با گسترش استفاده از اینترنت به تقریبا تمامی زمان‌ها و مکان‌ها، رفتار شغلی متقاضیان و عرضه کنندگان خدمات تغییر ماهوی کرده است. متقاضی امروزه، ابتدا در اینترنت دنبال تامین کننده (حداقل خرد) می‌گردد و انتظار دارد قیمت کالا را آنلاین بداند. به عنوان مثال دیگر پارچه الیاف کربن با وزن معین، در همه جا با قیمت مشخصی عرضه می‌شود و گرید و کشور سازنده قابل پنهان کردن نیست. این تغییر برای مصرف کننده مثبت است و برای عرضه کنندگان سنتی که نخواهند به شفافیت بیشتر روی آورند، یک تهدید.
 
2- سرمایه کم‌تر برای راه اندازی کسب و کارهای کوچک؛
در گذشته برای ایجاد یک واحد خدماتی - تولیدی، مهم بود که سرمایه‌ای داشته باشی تا در یک محل قابل رویت واحدت را مستقر کنی. چون مشتری به جایی رجوع می‌کرد که احتمال یافتن نیازش در آنجا می‌رفت. ولی امروز به مدد گسترش شبکه‌های اطلاع رسانی، می‌توان در هر شهری و هر جایی مستقر بود و با استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای مدرن، خدمات و محصولات خود را در معرض دید متقاضیان گذاشت. دیگر داشتن سرمایه‌ای کلان برای خرید یک مغازه در بازار یا کارگاه در بورس خدمات مشابه، نیاز نیست.
 
 3- گسترش اطلاعات فنی؛
 روزگاری داشتن کمی اطلاعت فنی کافی بود تا از آن راه نان خورد. ولی باز به مدد گسترش ابزارهای ارتباطی و اطلاع رسانی، اهل فن بیشتر در معرض مشورت با مخاطبین قرار می‌گیرند و انتقال دانش و تجربه بهتر انجام می‌شود. به آن اضافه کنید اطلاعات تصویری و فیلم‌های آموزشی که دیگر در همه جا در دسترس هستند. تقریبا همه مجلات صنعتی کامپوزیت، رایگان و بصورت دیجیتال عرضه می‌شوند. حالا دیگر متخصص شدن در زمان‌های کوتاه‌تر قابل تحقق است اگرچه در این زمان کوتاه‌تر باید خاک صنعت خورده شود! اینک در گروه‌های اجتماعی متخصصین کامپوزیت، بسیاری از سوالات فنی افراد پاسخ داده می‌شود و افراد می‌توانند، خود مشکلشان را حل کنند.
 
4- انتقال آسان‌تر ایده‌ها: 
به همان دلایل ذکر شده در بالا، دیدن ایده‌های اجرا شده نیز زودتر اتفاق می‌افتد و بدون قوانین حفاظت کننده نمی‌توان کسب و کار خود را حفظ کرد. هر ایده تازه‌ای خیلی زود در دسترس دیگران قرار می‌گیرد و جدا از بحث مالکیت معنوی که تکلیف دولت‌ها است، کسی برنده این ماجرا است که همیشه ایده‌های نو داشته باشد.
 
حرف آخر:
توجه به این نکات و بیشتر از آن برای ادامه حیات فعالان صنعت کامپوزیت مهم است. والا همانگونه که با به میدان آمدن ایده‌هایی سراسری‌تری مانند اسنپ و تاپسی، کسب و کارهای محلی مانند تاکسی تلفنی‌ها در خطر قرار گرفته، یا وضعیت مشابه برای روزنامه‌ها، بنگاه‌های معاملات ملکی، فروشندگان وسایل و تجهیزات دست دوم و در آینده نه چندان دور برای آموزشگاه‌ها و ... در حال رخ دادن است، بن بست‌های جدی پیش روی فعالان صنعت کامپوزیت نیز قرار خواهد گرفت.
چه نیکو است که فعالان این صنعت گرد هم آیند و چالش‌ها و تغییرات و نیز روش‌های هضم یا انطباق بر آن‌ها را همفکری نمایند و افق روشن‌تری را پیش روی خود بگذارند. برای انجام کارهای بزرگ، آنقدر انرژی و فکر لازم هست که چیزی برای صرف علیه هم و خنثی سازی و تضعیف یکدیگر باقی نمی‌ماند. جمع‌های ما بجای تکرار فعالیت و انشقاق، باید به هم بپیوندند و با یک هماهنگی و انسجام یکدیگر را تقویت کنند.
در هماهنگی با این تغییرات، شبکه ایران کامپوزیت تمامی بخش‌های خود بجز استانداردها را (که منع مالکیت معنوی جهانی دارند) قابل دسترس توسط عموم خواهد کرد تا نقش بیشتری در توسعه دانش این حرفه به عهده بگیرد.
امیر مسعود رضادوست
استادیار گروه کامپوزیت-پژوهشگاه پلیمر 
آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 8 فروردين 1396 ، 09:32  
بنر

_
بنر
بنر
بنر